ERBAA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ KİTAP OLDU

 Tarih: 03-06-2021 16:25:58
ERBAA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ KİTAP OLDU

ERBAA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ KİTAP OLDU

 

İbrahim UĞUR/TOKATGÜNDEM (DHA) - Erbaa belediyesi kentte yapılan yöresel yemeklerin tariflerinin yer aldığı yemek kitabı hazırladı.

 

Erbaa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ilçede yapılan yöresel yemeklerin yer aldığı kitap hazırladı. İlçede yapılan yöresel yemekleri araştıran müdürlük ekipleri yöresel yemekleri aşçılara hazırlatıp, fotoğraflayarak kitaba dönüştürdü. Kitapta ferfene, iri çorbası, suda yumurta, phali, cevizli katmer gibi ilçeye özgü yemekler yer alıyor. Toplam 30 yöresel yemeğin yer aldığı kitabın gastronomi kültürüne katkı vermesi planlanıyor.

 

İlçenin kültür mirasını gelecek nesillere taşımak için kitabı hazırladıklarını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl  "Yöremizde yaşayan insanların mutfak kültürünü günümüze taşımaları ilçenin mutfağını canlı tutarak zenginleşmiştir. Hemen hemen herkesin damak tadına hitap eden Erbaa yemeklerindeki lezzetin sırrı, yalnız yemek pişirenlerin tecrübe ve becerisinden kaynaklanmamaktadır. Bereketli topraklarında yetiştirilen organik ürünler ilçeye özgü yemeklere ayrı bir tat katmaktadır. Kültür mirasımızı gelecek nesillere taşımak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bir proje olan yöresel yemekler kitabımızı hazırlayıp hemşerilerimize sunduk. Kültür mirasımızı yaşatmak, geleceğe taşımak için çalışmalarımız devam edecek"  dedi.

 

 

Etiketler
  Bu haber 182 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GENEL Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI