ÖZGÜR KARABAT

 Tarih: 09-02-2021 13:19:54
ÖZGÜR KARABAT
ÖZGÜR KARABAT (Milletvekili)
Tokatlı tanınmış kişiler (Kim Kimdir)
TOKATGÜNDEM- Özgür Karabat, 01 Mayıs 1974 yılında Tokat’ın Niksar ilçesinde doğdu. İlkokulu babasının da öğretmen olarak görev yaptığı memleketinde, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı.
Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yaptı. Üniversite yıllarında amatör olarak futbol oynadı. 1997 yılında üniversite eğitimini tamamladı. 2020 yılında siyaset bilimi ve kamu yönetimi anabilim dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak "Dijital Eşitsizlik" üzerine bir tez sunumu yaptı. Üniversite mezuniyeti sonrası Türkiye'nin ön de gelen dış ticaret firmalarında genel müdür olarak çalıştı. İngilizce bilen Özgür Karabat, aynı zamanda Uluslararası Finansal Raporlama Uzmanı ünvanına da sahiptir. Karabat, bu deneyimlerinin ardından kendi mali müşavirlik firmasını kurarak çalışmalarını sürdürdü.
Gençlik yıllarından beri siyasetle yakından ilgilenen Karabat, 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin Başakşehir İlçe Başkanlığı görevine getirildi. Bu göreve dört kez üst üste seçildi. Görevini yerel seçimlerde CHP'nin Başakşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı sürecine kadar devam ettirdi. 2014 yılında yerel seçimler öncesinde yapılan önseçimlerde %67 oranında oy alarak İstanbul’un ilçeleri arasında en çok oyu alan aday adayı oldu. Aday olarak girdiği yerel seçimlerde Başakşehir'de partisinin oyunu iki katına çıkarmayı başardı.
Özgür Karabat, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, CHP 3.bölge İstanbul milletvekili adayı oldu. Ve 6’ncı sıradan Milletvekili olarak TBMM üyeliğine seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 37. Olağan Kurultayı'nda CHP Parti Meclisi'ne seçildi. Aynı zamanda CHP Ekonomi Masası üyesi olarak partisinin bu alandaki çalışmalarına aktif olarak katılan Karabat, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi ve Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi olarak İstanbul milletvekili olarak görevini sürdürmektedir. Karabat Tokat Enler Ödül sahibidir.
1996 yılında üniversite sıralarında tanıştığı Dilek Hanım ile 2000 yılında evlenen Karabat bir çocuk babasıdır.
Etiketler
  Bu haber 240 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI