TOKAT GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİ

TOKAT GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİ
 Tarih: 14-12-2018 18:33:44
TOKAT GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİ

TOKAT GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİ

 

İşsizlik yıllardır insanları doğduğu topraklarda tutamıyor. Artık kurumlar, kuruluşlar, STK ve dernekler, Tokat iline tersine göçle ilgili birlikte hareket etmeli, . Göçü tersine çevirecek iktisadi şartlar hayata geçirilmelidir.

 

Tokat ve ilçelerinin en önemli bilinen sorunlardan birisi işsizlik, büyük kentlere ve yabancı ülkelere fazla göç olmuştur. Sadece İstanbul da resmi verilere göre 600 binin üzerinde Tokatlı nüfus bulunuyor. Tokat’a sığmadık. Her yerde varız. İstanbul dışında Ankara, Bursa, İzmir nüfusun yoğun olduğu illerimizden Avrupa’da 400 bin dolayında Tokat’lı olduğu bilgisi var.  Tabii ki bu insanlar zevk için buralardan göçmüş değil. Hepsinin bir hikâyesi var. Doğup büyüdüğü bu güzel coğrafyadan kim ayrılmak ister ki? İş bulamazsanız, tarım geliri sizi geçindirmezse, geleceğinizi gurbette ararsınız. Tokatlılar dünyanın neresine giderse gitsin, doğduğu yerden kopmamış. Geleneklerini, göreneklerini, yemeğini, türküsünü, hiçbir zaman unutmamıştır.

 

Hal böyle iken öyle bir ekonomik yatırım uygulanmalı ki göç tersine dönmeli. İşsizlik, Türkiye'nin olduğu kadar Tokat İlinin de bir gerçeği. Taşeronlaştırma hem Türkiye'nin hem Tokat’ın bir gerçeği, bu güzel coğrafyadan geleceğini kazanmak için gidenlerin, en azından ivedilikle emeklilerin geri dönmelerini sağlamalı. Göçü tersine çevirecek iktisadi şartlar hayata geçirilmelidir.

 

2000'li yıllara kadar süren, kırsal alandan kentsel alanlara doğru göç akımı, kentsel bölgelerde ekonomik ve sosyal sorunlara neden olduğu bir gerçek. Gerek kentlerdeki itici faktörlerin artması gerekse kırsal alanların yeni çekim alanları haline dönüşmeye başlaması, son yıllarda Anadolu’ya tersine göç olgusunu önemli hale getirmiştir. Türkiye’de yaşanan tersine göç kentsel alanlarda ortaya çıkan işsizlik, geçim sıkıntısı gibi özellikle ekonomik sorunların kentin itici faktörlerini oluşturduğu görülmüştür. Bazı kırsal bölgelerde yapılan iyileştirmeler ve istihdam artışı sağlayan politikalar ise kırsal alanların çekiciliğini arttırmıştır. Ayrıca tersine göçü teşvik eden uygulamalar konusunda Anadolu’da birçok ilin iyi bir örnek teşkil ettiği görülmüştür.

 

Artık kurumlar, kuruluşlar, STK ve dernekler, Tokat ve İlçelerine tersine göçle ilgili birlikte hareket etmeli, büyükşehirlerde yaşayan hemşerilerimiz doğdukları topraklara dönmeli. Tarım ve hayvancılıkta eskiden öncü şehir olan Tokat ve ilçeleri ayağa kalkmalıdır.

Etiketler
  Bu haber 1662 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI