TOKAT'TA SULU TARIMLA ÜLKE EKONOMİSİNE 360 MİLYON KATKI SAĞLANDI

 Tarih: 14-11-2020 14:19:11
TOKAT'TA SULU TARIMLA ÜLKE EKONOMİSİNE 360 MİLYON KATKI SAĞLANDI

TOKAT'TA SULU TARIMLA ÜLKE EKONOMİSİNE 360 MİLYON KATKI SAĞLANDI

 

İHATOKAT - DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Tokat'ta 283 bin 442 dekar arazide yapılan sulu tarım ile ülke ekonomisine 360 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.


 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ olarak son yıllarda modern sulama projeleri geliştirerek uygulamaya koyduklarını söyledi. Modern sulama ile verim artışı sağlandığına dikkat çeken Yıldız, ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.


 

Yıldız, 2020 yılı sulama sezonunda Tokat'ta toplam 283 bin 442 dekar tarım arazisinde yapılan sulu tarım ile ülke ekonomisine 360 milyon TL katkı sağlandığını söyledi. Sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ettiklerinin altını çizen Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz" diye konuştu.

 

Etiketler
  Bu haber 158 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GENEL Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI