istanbulescortmodel.com

Tokat'ta Tarım, Hayvancılık, Bilişim Konuşuldu

Tokat'ta Tarım, Hayvancılık, Bilişim Konuşuldu
 Tarih: 06-11-2018 17:25:55
Tokat'ta Tarım, Hayvancılık, Bilişim Konuşuldu

TARIM, HAYVANCILIK, BİLİŞİM KONUŞULDU

Tarımdan İnovasyona Tokat" konulu panelde; tarım, hayvancılık, bilişim üzerine konuşmalar yapıldı, Tokat özelinde ülkemizin ve dünyanın nasıl değişeceği anlatıldı.

Bu yıl 18’incisi gerçekleşen "Tokat'ın Enleri" programı kapsamında "Tarımdan İnovasyona Tokat" konulu panel düzenlendi.

Tarımdan İnovasyona Tokat" konulu panelde; tarım, hayvancılık, bilişim üzerine konuşmalar yapıldı, Tokat özelinde ülkemizin ve dünyanın nasıl değişeceği anlatıldı.

İş Adamı Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, bilişim uzmanlarının Tokat’ın kaderinin değiştireceğini söyledi. Diren ailesinden Orhan Ziya Diren DİMES olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, Tokat’ın tarımını geliştirmeye yönelik yapılan yenilikleri ve projeleri anlattı. TV 24 Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir Tarımda inovasyon ile ilgili bilgiler aktardı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen programa Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Ekonomist Gazeteci Rüştü Bozkurt, İş Adamı Uyumsoft Y.K.B Mehmet Önder, TV 24 Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir, Gazeteci, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, Diren ailesinden Orhan Ziya Diren  ve misafirler katıldı.

YÜZ TANE BİLİŞİM UZMANI TOKAT’IN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR

Tarımdan İnovasyona Tokat" konulu panele konuşmacı olarak katılan İş Adamı Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, yüz tane bilişim uzmanının Tokat’ta çalışması ile şehrin kaderinin değişeceğini ancak kimsenin gündeminde böyle bir konunun yer almadığını söyledi.

ANADOLU VE TOKAT BİR BİLİŞİM ÜSSÜ HALİNE GETİRİLEBİLİR

Bilişim konusunda Teknopark’ın çok önemli olduğunu vurgulayan Önder, “Silikon vadisi dediğimiz şeyin merkezi tam bir çorak, gittim oraları gezdim, Hindistan dediğimiz yer insanların hastalıklarının ve bir sürü sorununun olduğu bir yer, neden Anadolu bir silikon vadisi değil, Türkiye bir silikon vasisi değil, neden Türkiye’de bilişim üssü olmasın, sorun ne? En önemli sorun insandı, zaten en iyi insan burada, zaten en doğru adam burada, burası aynı zamanda bir bilişim merkezi haline de dönüştürülebilir ama birkaç tane sorunlarımızın üstüne gitmemiz gerekiyor. Eğer bu işi başarırsak biz Anadolu’yu ve Anadolu’nun içerisinde de Tokat’ı bir bilişim üssü haline getirir bu konuştuklarımızı da bir girdi olarak sağlayabiliriz” dedi.

DATA TOPLAMAMIZ GEREKİYOR

İş Adamı Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir ekonomik değeri tartışmak istiyorsak insanı, enerjiyi, toprağı ve finansmanı tartışmak zorundayız. Bunlar olmadan ticareti konuşmamız mümkün değil.

Biz hala kopya çekiyoruz, hala taklit ediyoruz. Biz Uyumsoft olarak bir şey yaptık, buraya bir ofis açtık, geldiğimizden itibaren altmış beş tane bilişim uzmanı çalışıyor. Türkiye ekonomisinde ki gelişmeler ve trendler bizi böyle bir ekibe yapılanmaya getirdi, yakında belki de burası yüz kişiye de çıkacak. Bundan da gurur da duyuyoruz inşallah yüz kişiye de çıkartırız. Biz burayı yüz kişiye çıkardığımız gün Tokat’ta başka bir iş konuşulacak. Bu gün çok bir şey konuşmuyoruz ama yüz kişide çıkardığımız gün Tokat’ta başka bir şeyler konuşulmaya başlanılacak. Değişimin temelinde data dediğimiz, bir bilgi toplamamız gerekiyor ama ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti bununla uğraşıyor, Tokat hiç uğraşmıyor. Bir data toplamamız gerekiyor. Yol gidebilmeniz, satış yapabilmeniz, AR-GE, inovasyon yapabilmeniz için, eğitim, işiniz doğru görebilmek için, çocuğunuzla anlaşabilmeniz için elimizde geçmişe dönük dataya ihtiyacımız var. Bu data olmadan, bu datayı toplamadan önümüzde ki dönem içerisinde dördüncü ekonomiyi, sosyal ekonomiyi tartışamayız. 5 G’yi, bilgi toplumunu tartışamayız. Şu anda Tokat bu çizdiğimiz yerde nerde? Tokat tarım ekonomisinin enerji ile birleştiği biraz makineleştiği tarımı konuşuyoruz yani ikinci ve üçüncü ekonomi dediğimiz bir şeyi konuşuyoruz. Dördüncü ekonomiyi konuşamıyoruz çünkü buna hiç hazır değiliz. Sektörlerin veya ekonomilerin değişime ve ya farklı konularda ki değişim aslında sektörün içinde olanlar, sistemin içinde yaşayanlar tarafından olmadığını görüyoruz. 

Bir gelişim, inovasyon olacaksa Tokat’ın kendi içine bırakamayız bunu, Tokat’ın kendisine bırakamayız, çünkü değişim başka yerden gelerek yapılıyor, sağlıktaki değişim kimyadan geliyor, makine sektöründeki değişim yazılımdan geliyor, tarımda ki değişim yazılım ve bilişim olmadan tarımı konuşma şansınız yok.

TOPRAKSIZ TARIM BİLİŞİM OLMADAN OLMAZ

Topraksız tarımı konuşmak istiyorsanız bilişim olmadan olmaz. Bilişim ile ilgili biz burada yüz kişiye çıkarsak burada biz başka bir şey konuşuruz. Uyumsoft’u kastederek söylemiyorum, yüz tane bilişim uzmanı Tokat’ın kaderini değiştirir. Fakat kimsenin gündeminde yok. Bunun için Teknopark çok önemli, Teknopark’taki arkadaşlarımız çok önemli”

ORHAN ZİYA DİREN DİMES’İN ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Diren ailesinden Orhan Ziya Diren DİMES olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Tokat’ın tarımını geliştirmeye yönelik yapılan yenilikleri ve projeleri anlattı. Orhan Ziya Diren konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

TOKAT’TA EL SANATLARININ GELİŞTİRİLMESİ GEREĞİNE İNANDIK

 Meyve suyu sektörünün dışında Tokat’ta el sanatlarının geliştirilmesi gereğine de inandık ve 1964 yılında Tokat’ta ilk halı tezgâhlarını rahmetli babam evimizde halı bölümü açarak başlattı. Daha sonra bazı Sayın Valimizin de destekleriyle Tokat’ta halıcılık okullarının da açılması ile Tokat’ımızda 45 bin halı tezgâhının kurulmasında etken olduk ama daha sonra maalesef bunun hammaddesinin temini pazarlama ve satışı konusunda yeterli organizasyon yapılamadığı için istediğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Tarımla uğraşan insanların boşta kaldıkları uzun sürelerde de mutlaka küçük el sanatları ile ilgilenerek onları köylerde tutmanın yolunu bulmamız gerektiğini de burada işaret etmek istiyorum. Bu gün köylerde hayvancılık yapacak, tarlaları ekip biçecek insan sayımız kalmadığı gibi bazı köylerimizin de komşu köylere satıldığını üzülerek görüyoruz. Bizim sektörümüzdeki bu ciddi tutumumuz bizi ileri noktalara getirdi ve meyve suyu doğa yeni ödüllerini de aldık, Türkiye’de annelerin en güvendiği marka ve insanların iyi yaşama ölçüsüne en yardımcı gördükleri içecek markası olarak da biliniyoruz”

ISRARLA VE İNATLA ÇALIŞMALARIMI YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYORUZ

 Şirket yönetim merkezimiz İstanbul’da bulunuyor ama Tokat, İzmir ve Aydın fabrikalarımızda istihdama ve ekonomiye önemli katkıda bulunuyoruz. Tokat’ta ayrıca Kazova Tarım İşletmemiz de yer alıyor.

Hayvancılık işletmemizde damızlık hayvancılık işletmesi kurduk, süt hayvancılığı ile işe başladık. Bu işletmemizde de biz açık hayvan işletmeciliğini Tokat’a getirdik. Doğan hayvanların eksi yirmi derece de bile açığa bırakıyoruz. Köylerde ahırların camlarını hemen saman çuvallarını doldurup tıkıyorlar ki aman rüzgâr girmesin hayvanlar üşümesin diye, hayvanlar ise idrar kokusundan yada dışkı kokusundan eklem romatizmasına yakalanıyorlar ve sağlıksız büyüyorlar. Hâlbuki eksi yirmi derecede açığa bıraktığınız hayvanlarda çok sağlıklı bir nesil yetiştiğini gördük ve gösterdik köylerimize dolayısıyla şimdi büyük işletmelerimiz bizi örnek alarak kurulmaya başlandı. Bundan da Tokat’a çok büyük katkı yaptığımızı düşünüyorum. Bu açık işletmeleri gören insan da artık açık alanda hayvanlarını daha sağlıklı ortamda yetiştirmeye başladılar. Bir de öteden beri eleştirdiğim bir konu vardı, siyaseten belki hep ön plana alınmıştır 3-5 büyükbaş 50 tane küçükbaş hayvan verilerek insanlara yardım yapılıyormuş gibi görülür. Ama onların beslenmesi hayvanların sağılmasında evin kaynana ile gelini bir birine girer, sen sağacaksın ben sağacağım falan en sonunda evin patronu alır damızlık hayvanları götürür kasaba verir ve kesilir giderdi. Şimdi böyle büyük işletmeler kurmak suretiyle hayvancılık anlamında büyük sorunlarımız büyük ölçüde çözüldüğünü bu şekilde göstermiş olduk. İnşallah sayıları daha da artacak. Yavaş yavaş bu anlamda yatırımlar yapılmaya başlandı, bundan da ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz.

Tabi Tokatlı hemşerilerimize bu ahırların mimarisi konusunda geldiklerinde de yeterli bilgileri veriyoruz. Ayrıca sulanamayan arazilerin değerlendirildiği tek bitki türü tütün vişne ve bağ. Bu üç ürün için bizim topraklarımızda çok ciddi ekolojik koşullar var. Biz şimdi aşılı meyve ve asma fidanı üretmek suretiyle köylerde bunları buluşturarak bir kısmını özel idaremiz kanalıyla hibeler karşılığı bir kısmını bedava göndererek Tokat’ımıza bir meyve ve bağ bahçesi alanı haline getirilmesinde de ciddi katkılarımız oldu. Bununla da ayrıca gurur duyuyoruz. Israrla ve inatla çalışmalarımı yürütmeye çalışıyoruz”

İNOVASYON VAR OLAN BİR SÜRECİ YENİLEMEKTE

TV 24 Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir ise yaptığı konuşmada, “Tarım da inovasyon derken bu üç ay çok zor bir üç aydı bizim için, televizyonda seyircilerden hep şu tepkiler geliyor, çarşıda pazarda malum patatesle başladı, domates dokuz lira oldu, niye anlatmıyorsunuz bu ne hal? Biz de konuyu anlamaya çalıştık ama tabi geçmiş yıllarda da yüzleştik bu konularda etteki fiyat hikâyesi falan bu da çok uzun süre konuşuldu. Şimdi tarımda inovasyonu nerede yapmak lazım? Tarım, hayvancılık, gıda işi inavasyon aslında hepimizin bildiği ortada var olan bir süreci yenilemekte orayı daha güzel verimli hale getirmekte inovasyon. Ben ilk defa tarım ve hayvancılığın sorunları ile meslek hayatımda yüzleşmeye başladığım 2000 li yılların başlarında, İstanbul Sanayi Odasının şimdiki başkanı Erdal Bahçıvan dedi ki; sizi benim fabrikanın yanına götüreyim Lüleburgaz’da. Orada neler yapıyoruz neler yapmak istiyoruz anlatalım’ dedi.

Biz oraya gittiğimizde şöyle anlatımla karşılaştık. Dedi ki; “benim rahmetli dedem fabrika kurmak isteyince Trakya bölgesinde nereye kurmalıyız deyince yabancı uzmanlar getirmişler, uzmanlar demiş ki yetmiş km çaptan yeterli süt toplayacağın yer olmalı. Dolayısıyla bir etrafa bak, yetmiş km çaptan yeterli süt bulabilecek misin? Fabrikayı kurduktan sonra neler oldu, şu anda biz kaç km çaptan süt topluyoruz biliyor musunuz? 450 km. O zaman köylerde tarım ve hayvancılıkta uğraşan geçinen süt üretecek yapı çok daha güçlüydü öyle görülüyordu, zaman içerisinde bu işten insanlar çıktılar” Arazi var her şey var ama o noktadan sonra sanayici olarak başka bir formül üzerinde çalışmaya başlamışlar. Formülde şu toplumumuz dokusu gereği bozamadığımız küçük çiftçilik meselesi var. Ölçek üretim meselesi, bunlara bir takım çare bulmuşlar.“Köylülerimizden istediğimiz standartta istediğimiz sütü alamıyoruz,biz buna karşı şöyle bir şey yaptık, Çiftçi kulüpleri oluşturduk. Bunun standardı 200 baş hayvana bir aile, en az yüz dönüm arazisi olacak, bu şekilde yatırım yapmak isteyene elimizden gelen desteği veriyoruz, teşvikini, kredisini ama işi yapacak şekilde buna razıyız. Böyle bir kulüp oluşturduk” dedi.

Bunların yanı sıra artık o bölgede ki eski çiftçiler olmadığını anladık. İstanbul’da ki bir öğretim üyesi ailesi ile gitmiş yerleşmiş, büyükbaş hayvan almış aile meraklılık öyle çiftlik oluşturmuş, yani inovasyon tarımda ölçek meselesini çözecek bir inovasyona ihtiyacımız var. Küçük işletmeleri küçük parçaları zorla birleştiremediğimize göre belki çiftçilik modelinde eski kooperatifçiliği belki farklı bir versiyonu ile bir şey yapılması lazım oda bir inovasyon. Yine izah etmekte zorlandığımız noktaların bir tanesi de şu,arz talep dengesizliği, hep aynı şeyleri konuşuyoruz, her sene bir ürün birçok ürün elde kalıyor, dökülüyor, ucuzluyor yine arz talep dengesini bu ülkede nasıl sağlarız bununla ilgili bir inovasyon. Bir de fire oranları var. Çözüm noktaları belli, lojistikte sorun var gıdanın yaş sebze ve meyveden başlayarak gıdanın lojistik tarafında nasıl bir zincir kopmadan kurulacak ve fire oranını düşüreceğiz. Aracı olacak mutlaka ama bunun makul bir şekilde yönetilebilir hale gelmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Program soru cevap kısmı ile sona erdi.

 

Etiketler
  Bu haber 489 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 14 9 2 3 29 13 30 +16
2 Beşiktaş 14 8 3 3 22 16 27 +6
3 Trabzonspor 14 7 2 5 27 15 26 +12
4 İstanbul Başakşehir 14 7 2 5 22 14 26 +8
5 Fenerbahçe 14 7 3 4 28 16 25 +12
6 Galatasaray 14 6 3 5 15 11 23 +4
7 Alanyaspor 14 6 4 4 24 14 22 +10
8 Yeni Malatyaspor 14 5 4 5 29 19 20 +10
9 Göztepe 14 5 4 5 16 15 20 +1
10 Denizlispor 14 5 6 3 14 15 18 -1
11 Gaziantep FK 14 4 5 5 18 24 17 -6
12 Çaykur Rizespor 13 5 6 2 14 21 17 -7
13 Gençlerbirliği 14 3 6 5 22 25 14 -3
14 Konyaspor 14 3 6 5 13 20 14 -7
15 Kasımpaşa 14 3 8 3 19 25 12 -6
16 Antalyaspor 14 3 8 3 13 26 12 -13
17 MKE Ankaragücü 14 2 9 3 9 28 9 -19
18 Kayserispor 13 1 8 4 12 29 7 -17
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 14 9 2 3 21 11 30 +10
2 Akhisarspor 14 7 3 4 21 16 25 +5
3 BB Erzurumspor 14 7 4 3 15 10 24 +5
4 Bursaspor 14 8 4 2 22 19 23 +3
5 Ümraniyespor 14 6 4 4 24 20 22 +4
6 Keçiörengücü 13 5 2 6 11 8 21 +3
7 Menemenspor 13 6 4 3 15 14 21 +1
8 Fatih Karagümrük 14 5 4 5 18 17 20 +1
9 Balıkesirspor 14 5 5 4 14 11 19 +3
10 Giresunspor 14 5 5 4 16 20 19 -4
11 Adana Demirspor 14 4 4 6 17 14 18 +3
12 Altay 14 4 5 5 18 18 17 0
13 İstanbulspor 14 3 5 6 24 23 15 +1
14 Altınordu 14 3 7 4 13 19 13 -6
15 Osmanlıspor FK 14 4 8 2 16 23 11 -7
16 Boluspor 14 2 7 5 13 20 11 -7
17 Adanaspor 14 1 7 6 15 24 9 -9
18 Eskişehirspor 14 4 8 2 21 27 5 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 16 13 1 2 43 12 41 +31
2 Samsunspor 16 11 1 4 37 7 37 +30
3 Yeni Çorumspor 16 10 5 1 25 18 31 +7
4 Sancaktepe Bld 16 9 5 2 25 11 29 +14
5 Hekimoğlu Trabzon 16 9 5 2 29 26 29 +3
6 Tarsus İdman Yurdu 16 8 7 1 23 20 25 +3
7 İnegölspor 16 7 6 3 22 15 24 +7
8 Zonguldak Kömürspor 16 6 6 4 20 20 22 0
9 Pendikspor 16 6 6 4 19 19 22 0
10 Afjet Afyonspor 16 6 7 3 23 20 21 +3
11 Sarıyer 16 5 6 5 16 17 20 -1
12 Amed Sportif 16 5 6 5 12 22 20 -10
13 Hacettepe Spor 16 6 8 2 18 29 20 -11
14 Kırklarelispor 16 4 6 6 11 21 18 -10
15 Gümüşhanespor 16 5 9 2 18 22 17 -4
16 Başkent Akademi FK 16 4 9 3 17 22 15 -5
17 1922 Konyaspor 16 4 10 2 19 28 14 -9
18 Şanlıurfaspor 16 0 15 1 3 51 14 -48
Takım O G M B A Y P AV
1 24 Erzincanspor 16 10 1 5 24 9 35 +15
2 Serik Belediyespor 16 10 2 4 32 18 34 +14
3 Artvin Hopaspor 16 8 2 6 27 12 30 +15
4 68 Aksaray Belediyespor 16 8 3 5 25 11 29 +14
5 Çatalcaspor 16 6 2 8 26 16 26 +10
6 Karaköprü Belediyespor 16 6 3 7 14 10 25 +4
7 Çankaya FK 16 6 5 5 16 15 23 +1
8 Düzcespor 16 6 6 4 11 13 22 -2
9 Buca FK 16 6 6 4 20 24 22 -4
10 Silivrispor 16 5 5 6 18 16 21 +2
11 Sultanbeyli Bld. 16 5 5 6 15 14 21 +1
12 Erzin Spor Kulübü 16 4 5 7 16 15 19 +1
13 Kızılcabölükspor 16 4 6 6 21 22 18 -1
14 Şile Yıldızspor 16 4 7 5 12 14 17 -2
15 Yeni Orduspor 16 2 3 11 5 8 17 -3
16 Yomraspor 16 3 6 7 15 18 16 -3
17 Tokatspor 16 0 13 3 7 32 3 -25
18 Manisaspor 16 0 13 3 9 46 3 -37
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2019 Kayserispor vs Çaykur Rizespor
 13/12/2019 Alanyaspor vs Antalyaspor
 14/12/2019 Çaykur Rizespor vs Kasımpaşa
 14/12/2019 Gençlerbirliği vs Göztepe
 14/12/2019 Galatasaray vs MKE Ankaragücü
 15/12/2019 Gaziantep FK vs Kayserispor
 15/12/2019 Sivasspor vs Fenerbahçe
 15/12/2019 Beşiktaş vs Yeni Malatyaspor
 16/12/2019 İstanbul Başakşehir vs Konyaspor
 15/12/2019 Beşiktaş - Yeni Malatyaspor Beşiktaş ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Beşiktaş yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2019 Menemenspor vs Keçiörengücü
 13/12/2019 Altay vs Adana Demirspor
 14/12/2019 BB Erzurumspor vs Giresunspor
 14/12/2019 Boluspor vs Fatih Karagümrük
 14/12/2019 İstanbulspor vs Eskişehirspor
 14/12/2019 Adanaspor vs Menemenspor
 15/12/2019 Keçiörengücü vs Hatayspor
 15/12/2019 Ümraniyespor vs Osmanlıspor FK
 15/12/2019 Balıkesirspor vs Akhisarspor
 15/12/2019 Ümraniyespor - Osmanlıspor FK Osmanlıspor FK ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Ümraniyespor yenilmez
 15/12/2019 Ümraniyespor - Osmanlıspor FK Ümraniyespor ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Ümraniyespor yenilmez
 15/12/2019 Keçiörengücü - Hatayspor Keçiörengücü ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Keçiörengücü yenilmez
 15/12/2019 Balıkesirspor - Akhisarspor Balıkesirspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Akhisarspor yenilmez
 15/12/2019 Balıkesirspor - Akhisarspor Akhisarspor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Akhisarspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/12/2019 Kırşehir Belediyespor vs Van Spor
 14/12/2019 Tuzlaspor vs Eyüpspor
 15/12/2019 Bayburt Özel İdare Spor vs Sakaryaspor
 15/12/2019 Elazığspor vs Kastamonuspor
 15/12/2019 Kahramanmaraşspor vs Ergene Velimeşe
 15/12/2019 Bandırmaspor vs Etimesgut Belediyespor
 15/12/2019 Bodrumspor vs Uşak Spor
 15/12/2019 Kardemir Karabükspor vs Ankara Demirspor
 15/12/2019 Niğde Anadolu FK vs Sivas Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/12/2019 Çankaya FK vs Silivrispor
 14/12/2019 Manisaspor vs Tokatspor
 15/12/2019 Yomraspor vs Kızılcabölükspor
 15/12/2019 24 Erzincanspor vs Yeni Orduspor
 15/12/2019 Buca FK vs Düzcespor
 15/12/2019 Çatalcaspor vs Artvin Hopaspor
 15/12/2019 Erzin Spor vs Karaköprü Belediyespor
 15/12/2019 Şile Yıldızspor vs Serik Belediyespor
 15/12/2019 68 Aksaray Belediyespor vs Sultanbeyli Bld.
 15/12/2019 68 Aksaray Belediyespor - Sultanbeyli Bld. 68 Aksaray Belediyespor ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  68 Aksaray Belediyespor yenilmez
 15/12/2019 Erzin Spor - Karaköprü Belediyespor Karaköprü Belediyespor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Erzin Spor yenilmez
ŞANS OYUNLARI
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI