ÜLKESİNE GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

Milletvekili Durmaz Yerel Basının Sorunlarını TBMM'ye Taşıdı
 Tarih: 20-12-2018 19:39:06

Milletvekili Durmaz Yerel Basının Sorunlarını TBMM'ye Taşıdı

 

Tokat milletvekili Kadim Durmaz, yerel basının sorunlarını yazılı bir önerge ile TBMM gündemine taşıdı.

 

CHP Tokat Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yöneltti. Durmaz, önergesinde şu ifadelere yer verdi; "Yerel basın bulunduğu bölgenin aynasıdır, kentlerin sorunlarının bilinmesi, gelişmesi, kalkınması ve tanıtılması için yerel basının korunması ve geliştirilmesi önemli bir gerekliliktir diyen Durmaz, Zorunlu yayın ve kamu spotlarının yerel medyaya ücret karşılığında yaptırmayı düşünüyor musunuz dedi.

 

YEREL MEDYA GÜÇTÜR

Yerel gazetelerin güç kazanması, bağlı bulunduğu bölgenin de güç kazanması demektir. Yerel medya, yerel yönetimlerin siyasal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi için de önem taşımaktadır. Yerel medyanın istihdam koşulları, tiraj şartı ve resmi yayın gelirleri bölge nüfusuna göre dengelenmelidir. Nüfusu 1 milyonun altında olan bölgelerde gazetelerin tiraj ve istihdam şartları buna göre belirlenmelidir.               

 

EKONOMİK SORUNLAR VAR

Anadolu'nun birçok yerinde gazetecilik yapmaya çalışan yerel medya mensupları ekonomik açıdan büyük zorluklar yaşamaktadır. Anadolu basınının resmi ilan gelirleriyle ilgili olarak son yıllarda bir iyileştirme olmaması, gelir olanakları azalan yazılı basını ekonomik anlamda iyiden iyiye zorlamaya başlamıştır. Resmi ilan-reklamlardaki sütun santim fiyatlarının, yaygın basına ek katsayılar getirilmesine rağmen, yerel basın için sabit bırakılması gelir adaletsizliğine yol açmış, Anadolu'daki gazete kuruluşlarının mali politikalarını sarsmıştır. Anadolu’nun birçok yerinde zor koşullarda gazetecilik yapmaya çabalayan yerel medya mensuplarının sorunlarının çözümü konusunda hükûmet yetkilerince birçok söz verilmiştir. Cumhurbaşkanının yerel medya mensuplarına ucuz kira taahhütleri bulunmaktadır.

 

Tokat Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz'ın soruları şöyle;

1- Yerel Medya ve Televizyonların kira giderlerinde indirim yapılması konusunda girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

 

2- Medyanın uydu kurulumu dolar bazında gerçekleşmektedir. Yurttaşlara dolar bozdurma tavsiyelerinin verildiği bir dönemde uydu kurulumunun TL bazında yapılması için girişimde bulunacak mısınız?

 

3- Zor koşullarda gazetecilik mesleğini yürütmeye çalışan yerel medyanın desteklenmesi için, Zorunlu Yayın ve Kamu Spotlarının yerel medyaya ücret karşılığında yaptırmayı düşünüyor musunuz?

 

4- Anadolu basının resmi ilan gelirlerine ek kat sayılar getirerek, gelirlerinde iyileştirme yapmayı, varlıklarını sürdürme noktasında katkı sunmayı planlıyor musunuz?

 

5- İlan ve reklamlardan alınan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekmeyi düşünüyor musunuz?

 

6- Son dönemdeki döviz ve enflasyon rakamlarında oluşan farkın resmi ilan tarifeleri üzerine de eklenmesi beklenilmektedir. Bu konuda bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?

 

7- İnternet yasasını çıkartma konusunda girişimleriniz var mıdır? İnternet yasası ne zaman çıkacaktır? İnternet üzerinden resmi ilan verilmesinin şartları sağlanacak mıdır?

 

8- Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından ilan ve reklamlarda kesilen ve yüzde 15’leri bulan payın yüzde 3 seviyesine indirmeyi düşünüyor musunuz?

 

Etiketler
  Bu haber 976 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI