Av. Nuri YILDIRIM
  02-09-2020 10:27:00

ESİR ALINMIŞ İNSANLIK

                                                                ESİR ALINMIŞ İNSANLIK

Çağımızda, gelişmenin ve ilerlemenin lokomotifi durumunda olan, sosyal hayatı büyük bir hızla  etkisi altına alan ve  yönlendiren temel stratejik güçlerinden bir tanesi de  teknolojidir. İnsanlığın esiri olduğu teknolojinin  topluma bir çok yönden büyük faydası olduğu gibi bir o kadar da zararı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.  Televizyon, Bilgisayar, Cep telefonu, Oyun konsolları, laptoplar vs. teknolojinin getirdiği yeniliklerden sadece birkaçıdır. Kuşkusuz teknolojiyi üst seviyede üreten ve  kullanan ülkeler, dünyada teknolojiyi yaygınlaştırmak, uluslararası ticaretini yapmak ve   gelişmekte olan ülkelere ihraç etmek için adeta yarışmaktadırlar.

Şu bir gerçek ki siyasi, askeri ,ekonomik, hukuki ve idari alanlar başta olmak üzere ihraç edilen bu teknolojik nimetler birçok alanda kullanılmaya başlamış, kamusal ve özel bütün hizmetleri kolaylaştırmıştır. Baş döndürücü biçimde yaygınlaşması ülkeleri yöneten aktörler tarafından da doğru  algılanmış, hızlı karar verebilmek ve kısa zamanda  bilgiye ulaşabilmek için her alanda yoğun teknoloji kullanımı söz konusu olmaya başlamıştır. Günlük hayatı  bütün yönleriyle esir almış bu değişim toplumların eğitim seviyesini yükseltmiş ve teknolojiye olan ilgiyi de arttırmıştır. Teknoloji o kadar çok gelişmiş ki bir bilgisayar ya da bir cep telefonu belleğinde bir kütüphane dolusu bilgiyi taşımak mümkün hale gelmiştir. İnsanlar, bu sayede yolda, otobüste, metroda ve  trende giderken dahi aradıkları bilgilere seri bir biçimde ulaşabilmektedir.  Teknolojinin inanılmaz biçimde yenilenmesi ve gelişmesi sayesinde dünya resmen küçülmüş , yaşam kolaylaşmış; her alanda zaman, emek , güç ve enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Teknoloji günümüzde artık olmazsa olmazımız haline gelmiştir. Fakat  teknolojinin yoğun biçimde  sıklıkla kullanımı beraberinde başta sağlık ve psikolojik alanda birçok  sorunları da beraberinde getirmektedir.

.  

Maalesef teknoloji,  uyuşturucu, sigara ya da  alkol misali bağımlılık yaratmış ve insanları dış dünyadan soyutlamıştır. Böylece  içine kapanık, çevre ve dünyadan kopuk, aile bağları zayıf, sevgi ve saygısı kaybolmuş  bireylerin yetişmesine sebep olmuştur. Aşırı teknolojik  kullanımı, otomatik olarak  okumaya olan ilgiyi azaltmış ve tembelliği de  beraberinde getirmiştir.

Bütün bunlar şunu gösteriyor ki;  hiçbir şey yüzde yüz faydalı ya da zararlı değildir. Faydalı ya da  zararlı olması insanların teknolojiyi nasıl  ve ne maksatla kullandığına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle okul çağındaki gençlerin, teknolojiyi gereğinden fazla kullanmaları halinde okul başarısı ve  bireysel başarının olumsuz yönde etkileneceği muhakkaktır. Amaca uygun, etkili ve yeterli bir biçimde kullanıldığı takdirde kişisel ve toplumsal gelişime  büyük katkı sağlayacağını  hepimiz biliyoruz. İnsanların teknolojiye olan bağımlılığı  doğal çevreye  olan duyarlılığını olumsuz  yönde etkilemektedir. Örneğin;  sokakta yürürken kişinin  telefondaki sanal dünyaya odaklanması  etrafında olup bitenlere duyarsız kalması  çevreye olan ilgi ve irtibatını koparmakta; sırf  bu yüzden büyük zararlar doğabilmektedir. Sonuç olarak  teknolojiyi kullanmak zorunluysa kullanılmalı ihtiyari ise daha az kullanılmalıdır.

Biz ebeveynlere düşen görev: Çocuklarımızı çok fazla teknoloji kullanımına karşı korumak, denetlemek ve kontrol altına almaktır. Bütün gün kullanmak yerine belirli zaman dilimlerinde ihtiyaç ve merakı giderecek kadar teknolojiyi kullandırmak en uygun olan yaklaşımdır. Yazılı ve görsel yayın organları ve medya, bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli teknolojinin fayda ve mahsurları konusunda  etki bırakacak yayınlar yapmalı ve farkındalık yaratıp toplumu bilinçlendirmelidir.

Sonuç olarak  teknoloji ihtiyaç varsa  planlı ve programlı kullanılmalı,  teknolojiye bağımlılık azaltılmalı, fayda-zarar dengesi gözetilerek hayatımızı tamamen esir almasına izin verilmemelidir.  Bu konuda ünlü bilim adamının aşağıdaki sözü daima hatırlanmalı diye düşünüyorum.

 “Korkarım ki bir gün teknoloji insan etkileşiminin önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak.”   Albert Einstein

 

 

                                                                                     Av. Nuri YILDIRIM

                                                                                     22 Aralık 2019

 

 

 

 

 

  Bu yazı 232 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI